مشاهده در قالب پی دی اف چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط حاتم حسینی   
چهارشنبه ، 19 آبان 1389 ، 04:31

نرم‌افزار پيش‌بيني آموزشي (Workers)

حاتم حسيني

اين بسته­ي نرم‌افزاري براي انجام پيش‌بيني­هاي آموزشي، خانوار و نيروي كار است و براي استفاده همراه با نرم‌افزار پيش‌بيني جمعيّت طرّاحي شده است. براي انجام پيش‌بيني‌هاي آموزشي تا 30 سال آينده و پيش‌بيني­هاي خانوار و نيروي كار تا 50 سال آينده قابل استفاده است.  قبل از اجراي برنامه بايستي درايويي را كه قصد داريد داده­هاي ورودي و خروجي را بر روي آن ذخيره كنيد مشخّص نماييد. براي اين كار كافي است عدد 0 را در منوي اصلي برنامه وارد كنيد و سپس از بين گزينه­هاي مختلف انتخاب كنيد. چنانچه نرم‌افزار بر روي ديسك سخت رايانه نصب شده است، فايل داده­ها را مي­توان هم از دايركتوري فرعي Workers.dat برنامه در درايو C ذخيره كرد و يا در زيردايركتوري Workers.dat در درايوهاي ديگر ذخيره نمود.

 مدل‌هاي چهارگانه‌ي Workers

۱) اوّلين مدل برنامه با عنوان (preparation data bases) جهت واردكردن داده­هاي موردنياز براي انجام پيش‌بيني است. نرم‌افزار براي مجموعه­اي از پيش‌بيني‌هاي جمعيّت، به كاربر امكان مي­دهد تا پيش‌بيني جمعيّتي­اي را كه با People يا DemProj در مجموعه‌ي Spectrum انجام شده است وارد كنند، يا از جمعيّت پيش‌بيني‌شده­اي كه با ساير نرم‌افزارها پيش‌بيني شده است استفاده نمايد. هر مجموعه­اي از داده­ها در فايل جداگانه­اي ذخيره خواهد شد. نوع و جزئيات هر مجموعه از داده­ها بستگي دارد به اين‌كه كاربر چگونه مي‌خواهد كه فرضيه­ها را مشخّص كند و مي­خواهد كه خروجي برنامه با چه تفصيلي باشد. كاربران دست‌كم مي­توانند گزينه‌اي را انتخاب كنند كه بر اساس آن مقادير سال پايه به تنهايي وارد شوند و سپس آن‌ها را ثابت در نظر بگيرد و يا اين‌كه ارقامي را براي سال‌هاي پايه و پايان دوره‌ي پيش­بيني وارد كنند. سپس، نرم‌افزار اين امكان را فراهم مي­سازد تا از شيوه­هاي مختلف درون‌يابي براي به‌دست‌‌آوردن ارقام مياني استفاده كند.

 ۲) مدل دوّم: براي ويرايش داده­هاي پايه­ي موجود استفاده مي­شود. كاربران را قادر مي­سازد تا به هر يك از فايل­هايي كه پيش‌تر در مدل آماده‌سازي (preparation) ايجاد شده برگردند و هر يك از ارقام آن فايل­ها را بدون اين‌كه نيازي بر واردكردن كلّ داده­ها باشد، ويرايش كنند.

 ۳) مدل سوّم: مدل سوّم با عنوان "اجراي پيش‌بيني و خلاصه‌ي نتايج" است. در اين مدل كاربران فايل داده­هاي ورودي مورد نياز براي پيش‌بيني را مشخّص مي­كنند، آنگاه نرم‌افزار به كاربران امكان مي­دهد تا به اجراي پيش‌بيني براي هر دوره­اي در داخل زمان مرجع فايل داده­ها بپردازند، و خلاصه‌ي نتايج و شاخص­هاي به‌دست‌آمده را براي هر دوره به صورت جدول و نمودار ببينند. برنامه هم چنين امكان مي­دهد تا خلاصه‌ي نتايج پيش‌بيني مرجع را با همان نتايج در پيش‌بيني ديگر مقايسه كنند و امكان جمع‌زدن نتايج پيش‌بيني را براي جمعيّت‌هاي مختلف فراهم مي­سازد.

 ۴) مدل چهارم: گزارش‌هاي تفصيلي هم‌چنين به كاربران امكان مي­دهد تا نتايج پيش‌بيني­هاي مختلف را جمع بزنند (با هم تركيب كنند) و تكرار شمار تفصيلي را بررسي كنند، كاربران مي­توانند هر يك از گزارش‌هاي جامع را ببينند، چاپ كنند، و يا در يك فايلي ذخيره كنند.

 پيش‌بيني جمعيّت دانش‌آموزي

اگر قصد داريد پيش‌بيني را بر حسب سن انجام دهيد، قبل از وارد‌كردن ميزان‌هاي ثبت‌نام و ميزان‌هاي پيشرفت، نرم‌افزار از شما مي­خواهد كه مجموعه­ای از ارقام پيش‌بيني‌شده‌ي جمعيّت را وارد كنيد (يا با دست از فايل‌هاي قبلي). اگر پيش‌بيني جمعيّت دانش‌آموزي بر حسب پايه‌ي (دوره) تحصيلي است، لازم است كه شمار افراد ثبت‌نام‌شده بر حسب پايه‌ي تحصيلي (دوره‌ي تحصيلي) را در سال پايه همراه با واردشدگان جديد پيش‌بيني‌شده‌ي پايه‌ي پايين­تر براي سال بعد وارد كنيد. پس از اين‌كه ارقام پيش‌بيني‌شده‌ي جمعيّت در سنين مورد نظر (براي مثال 6 تا 18 سال) بر حسب سن و به تفكيك جنس وارد شد، از شما سئوال خواهد شد كه آيا داده­هاي وارد‌شده صحيح است يا خير؟ در ادامه نرم‌افزار دو گزينه براي انجام پيش‌بيني آموزشي را در اختيار مي­گذارد:

1) استفاده از ميزان‌هاي ثبت‌نام به تنهايي

2) استفاده از ميزان‌هاي ثبت‌نام و ميزان‌هاي پيشرفت

براي هر كدام از گزينه­هاي فوق، نرم‌افزار هم چنين امكان اين را فراهم مي­سازد تا ميزان‌هاي ثبت‌نام و ميزان‌هاي پيشرفت را براي هر دو جنس با هم و يا به طور جداگانه مشخّص كنيم. همين‌طور، در هر مورد ميزان‌هاي ثبت‌نام و پيشرفت را مي­توان بر حسب سنين منفرد يا گروه­هاي سنّي در دامنه‌ي سنّي 25-5 مشخّص نمود. همين‌طور كه پيش مي­رويد، پرسش­هاي لازم از شما پرسيده خواهد شد. فرض كنيد مي­خواهيم بر حسب ميزان‌هاي ثبت‌نام پيش‌بيني را انجام دهيم. در ادامه نرم‌افزار امكان انتخاب دو روش متفاوت را براي وارد كردن ميزان‌هاي ثبت‌نام در اختيار شما قرار مي­دهد، اين دو گزينه به شرح ذيل است:

1) ميزان‌هاي ثبت‌نام (ERs) براي هر يك از فواصل دوره‌ي پيش‌بيني از سال پايه. نرم‌افزار امكان ثابت درنظرگرفتن ERs را بعد از هر فاصله‌ي معيّن فراهم مي­سازد.

2) مجموعه­اي از ميزان‌هاي ثبت‌نام براي سال پايه و سال پايان پيش‌بيني.

در ادامه، نرم‌افزار از شما مي­خواهد تا نام فايل مربوط به ميزان‌هاي ثبت‌نام آموزشي را مشخّص كنيد. پس از اين‌كه نام فايل مشخّص شد، نرم‌افزار از شما مي­خواهد تا سال پايه و پايان پيش‌بيني آموزشي را وارد كنيد. طول اين دوره (فاصله‌ي بين سال پايه و سال پايان پيش‌بيني) نبايد بيش‌تر از 30 سال باشد.

براي دسترسي به فايل نرم‌افزار Workers اينجا كليك كنيد.

آخرین بروز رسانی مطلب در يكشنبه ، 1 اسفند 1389 ، 03:26
 

منوی اصلی سایت Main

صفحه‌­ی اصلی

موضوع

رویدادها

منابع

پیوندها

درباره­‌ی من

مترجم سایت Translate

خبرنامه News Letter

نام:

ایمیل:

کنفرانس‌ها Conference

Please wait while JT SlideShow is loading images...
Photo Title 1Photo Title 2Photo Title 3Photo Title 4Photo Title 5

آمار بازدیدکنندگان Visited

واژه‌نامه‎ی جمعیّت‌شناسی Online

English to Persian and Vice Versa, Click here

DemoPaedia, Click here

تازه‌های کتاب

روش‌های تحلیل جمعیّت‌شناختی: این کتاب توسّط سه تن از جمعیّت‌شناسان نامی علم جمعیّت‌شناسی یعنی فرحت یوسف، جو. ام. مارتین و دیوید ا. سوانسون در چهارده فصل به رشته‌ی تحریر درآمده و در سال 2014 توسّط انتشارات اسپرینگر چاپ و منتشر شده است. دکتر حاتم حسینی و میلاد بگی کتاب را به زبان فارسی برگرداندند. ترجمه‌ی فارسی کتاب در 460 صفحه و شمارگان 1000 نسخه توسّط مرکز نشر دانشگاه بوعلی سینا در تابستان 1396 چاپ و منتشر شد. مطالب این کتاب به شیوه‌­ای سازمان یافته است که اجازه می‌دهد تا خوانندگان از یک سطح مقدّماتی به روش‎های پیشرفته‎تر تحلیل­‌های جمعیّت‎شناختی حرکت کنند. این رویکرد با در نظرگرفتن این نکته است که ممکن است کاربران ...

ادامه‌ی مطلب

نرم‌افزارهای جمعیّتی

MORTPAK for Windows (Version 4.3): The MORTPAK software packages for demographic measurement have had widespread use throughout research institutions in developing and developed countries since their introduction in 1988. Version 4.0 of MORTPAK included 17. Version 4.3 of MORTPAK enhanced many of the original applications and added 3 more to bring the total to 20 applications. The package incorporates techniques that take advantage of the United Nations model life tables and generalized stable population equations. The package has been constructed with worksheet-style, full screen data entry which takes advantage of the interactive ...

ادامه‌ی مطلب